Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přátelské polétání s dvouplošníky

2. 6. 2015

Jelikož se letos nekonaly tradiční dvouplošníky na Bahnech, rozhodl jsem se, že oslovím známé účastníky této akce a uděláme si ve stejném termínu takové malé "přátelské polétání" s těmito modely u nás na Hoheneggeru. A tak jsem dal dohromady seznam pilotů, ale z kapacitních důvodů omezil účast pouze na modely s větším rozpětím. Bohužel spousta kamarádů, ikdyž přislíbili účast, nepřijela a někteří se ani neomluvili :-(  Přesto bylo k vidění více jak deset dvouplošníků a přišlo se podívat několik desítek diváků pro které bylo připraveno i občerstvení. Nejvíce mě potěšil příjezd loňského maketářského mistra světa Davida Kopala se svým vítězným Stearmanem, kterého nám několikrát předvedl v letu - paráda. Dušan Bařina dále přivezl ukázat na stojánku svého nového  taky dvou-alemotoráka :-) krasavce A-26 Ivandera.
Počasí se celkem vydařilo, ikdyž 14 dnů před akci to tak vůbec nevypadalo. Možná i tato obava o počasí některé piloty z akce odradila. A tak se létalo, občerstvovalo a povídalo. Pohodu na letišti nám umocnil Roman s tradičním vynikajícím gulášem vařeným na ohni. Večer jsme se pak sešli u "kulatého stolu" a s Davidem vzpomínali na naše dávné působení v maketářských soutěžích - a bylo na co :-)

Děkuji všem, kteří se na akci podíleli i divákům a pilotům za účast.

Letu zdar!!!  Radim

fotky jsou zde a zde

.....s malým odstupem ještě zveřejňuji příspěvek Zdeny Špaťase, který stojí zato:

Jedno staré letecké přísloví říká, že každé pořádné éro má aspoň dvě křídla. Proto když jsme se loni dozvěděli, že ve Frýdku- Místku na letišti Bahno už se slet dvouplošníků nebude konat, řekli jsme si, že by bylo škoda tuto tradici krásných a mohutných letadel opustit. Po dohodě s Jirkou Banášem, duchovním otcem akcí na Bahně jsem se odhodlali na tuto tradici navázat v komornější podobě u nás na letišti Hohenegger.
V našem klubu je mezi členy několik majitelů velkých dvouplošníků. Lukáš Blažej a Igor Pabián mají krásné Pittsy S1 z čínských stavebnic o rozpětí 2,4m na motor Dle 111 a Radim Pyš přes zimu zgenerálkoval a přestavěl svého letitého, krásně létajícího Ultimata vlastní stavby o rozpětí 2,0m na ZDZ 80.
Radim jako pověřený organizátor soutěže obvolal a pozval majitele a stavitele dvouplošníků, kteří se účastnili předchozích sletů na Bahně. Připravovali jsme se na tuto akci důkladně. Udělali jsme si takovou malou generálku o prvním květnovém víkendu a ujistili jsme se, že tuto akci zvládneme.
Radim s Lukášem  nedočkavě přijeli na letiště už ve středu, zčásti kvůli přípravě akce a také zalétnout Radimova Ultimata, který měl po renovaci generálku.
Dráha byla opět vysečená na golfovou výšku, radost pohledět a poležet, ochranná síť natažená, vše tedy mohlo začít. Vše kolem zajištění cateringu si vzal na starost Roman se ženou Míšou, takže místo poletování po letišti lítali po obchodech a zajišťovali vše potřebné pro bufet a na výrobu guláše.
Předpověď počasí nebyla vůbec příznivá pro takovou akci. Spíš tak pro ležení doma na gauči, kteroužto činnost nakonec asi zvolili někteří piloti, kteří přislíbili účast.
Ve svém zapálení pro věc jsme pozapomněli i na to, že pořádáme tuto akci v termínu, kdy se konaly původní akce na Bahně a že tam vždy pršelo. Nakonec to nebylo tak zlé. Předpověď se změnila, ba někteří dokonce podezřívali Radima, že po večerech běhal s amulety kolem ohně, chřestil kostičkami a zařízl černého obětního kohouta, zaříkavajíce počasí.

V pátek bylo již krásné počasí a tak se začal pomalu plnit kemp u letiště přívěsy a dodávkami. Po příjezdu nás všech místních dorazil Zdeněk Vlach s rodinkou a krásným modelem Waco. Tento model o rozpětí 3,05m dostal nový, lehčí motor Valach 140 ccm a prošel tvrdou odtučňovací kůrou, aby se dostal pod váhovou hranici 20kg a vyhověl tak nesmyslnému Dodatku X.
Stálý účastník téměř všech akcí Standa Vráblík ze Zlína přivezl osvědčený a perfektně létající DSA o rozpětí 2,10m.
 Velkou hvězdou našeho setkání byl David Kopal, úřadující  mistr světa v kategorii obřích polomaket, které se konalo vloni ve Francouzském  Marmande. Přivezl svůj mistrovský model Boeing Starman s motorem Titan Boxer 74, který nám předvedl v perfektních letech i ve větru.
Dušan Bařina, člen našeho klubu, nám také přivezl ukázat na stojánku svou novou maketu, která sice nebyla dvouplošník, ale velikostí a mohutností si s nimi určitě nezadala.
Jde o dvoumotorový bombardér  A-26 Invader (viz samostatný článek), který se mu přes zimu vylíhl v jeho sklepní dílně.  Dušan je specialista na Lysandery a také tento model je opravdovou maketářskou lahůdkou, zkrátka jak by řekl jeden nejmenovaný Pražák "Docela pěkná polomaketka".
 Mimochodem, onen prokletý "Doplněk X" tato krásná maketa splňuje také a s rezervou.
Noc se rychle přehoupla do rána, které sice bylo mírně zatažené, ale bez deště. Pouze foukal čerstvý větřík, po pravdě chvílemi i hodně čerstvý, že se stromky ohýbaly, ale to kaleným borcům opradu nevadilo. Létali jeden za druhým, jak o dušu.
 Přijel i František  Hrbáček z Holešova se svým Kosem, a také Ostraváci - nestárnoucí Vláďa Marenčák a Lumír Němec, oba s modely Sperry M-1 Messenger na elektromotor.
Létalo se od rána opravdu až do večera, pouze s přestávkou na výborný kotlíkový guláš, který uvařila Gulášpartyja - Roman Šmída a Mirek Hauk. V tom kotlíku bylo 30 litrů guláše, a důkazem toho, že byl opravdu výborný a všem chutnalo, byl večer prázdný hrnec.
Byla také  přestávka na malý odpolední deštík, to snad jen aby se neřeklo. Předpovídaná bouřka přešla kolem nás, jen větřík stále pofukoval.
Zhruba stovka návštěvníků, kteří se přijeli podívat, hodnotili toto setkání jako akci na velice dobré úrovni, s tím že doufají příští rok v pokračování.
 V sobotu večer se ještě stavil kolega Adam s jeho nastávající, aby se cinkáním několika lahví dobrého moku rozloučil s letištěm zasvobodna, protože příští týden už to bude zaženata. I tento večer se protáhl přes půlnoc, on ten čas u ohně nějak rychleji plyne.
 
Na neděli  bylo plánováno další létání, to už se přiřítil i Pavel Vít, zvaný PéVéčkář, aby si s modelem Pitts Pythoon o rozpětí 2,4m zchladil modelářskou žáhu po sobotní bramborové medaili v Holíči, a vyhnal pavouky ze svého sluníčka. Opět perfektní lety, jak jsem již u něj zvyklí.
Zdenda Vlach nám také předvedl velice zajímavý model ornitoptéry, která nádherně létala i v mírném nedělním větru. Slábnoucí baterie v tomto však modelu prověřila i Zdeňkovu fyzičku a dala mu poznat i výšku stromů kolem letiště. Pochopitelně přistála na tenkém a vysokém stromě. Ale na všechny ptáčky máme své háčky, a tak asi 10 spojených trubek z altánu dostalo ptáčka na zem. Jak nám Zdeňa prozradil, ten pták mu to dělá při každém letu.

Mimo létání byla také na nedělní ráno naplánována taková malá vaječinka, tak asi ze 120 vajec a kila špeku, do jejíž výroby se opět pustil Roman za asistence Míšy a Lenky. Všichni mlaskali, až se jim dělaly boule za ušima. Zdeněk s ženou Lenkou  se celý víkend "zašívali"  v bufetu a zajišťovali tu pitnou stránku této vydařené akce, tedy chlazené pivko, limonádu a kafe.

Náš náčelník letiště Lojza Nedojedlý to celé zajišťoval po logistické stránce, a vše naprosto klaplo.
 Teď si dáme pár dní oraz, ale v pátek nás celý ten kolotoč čeká znovu. Pořádáme totiž u nás na letišti 4. ročník Aerovleků maket a polomaket větroňů s mezinárodní účastí. Kamarádi z Polska se prý k nám zase těší.   
Pak zase 14 pauza a máme tu tradiční  Lojzovo polítání, na které se opět sjedou přátelé s modely, aby Lojzovi popřáli k jeho narozeninám a zalítali si.
Je to opravdu prima, když se parta lidí obého pohlaví, ale stejných zajmů sejde na letišti, prožijí spolu krásný víkend a pak se zase těší na další společné setkání.


 A vo tom to jeee !!!    Zdeněk