Jdi na obsah Jdi na menu
 


Setkání seniorů 2013

29. 9. 2013

  

11. setkání seniorů leteckého modelářství

28.září 2013 letiště LMK Meteor Havířov

 

            Oproti loňskému roku, kdy nám počasí přálo způsobem, který by bylo možno označit jako začátek babího léta. I počet těch, kteří se rozhodli přijít se na setkání podívat byl odpovídající. Sešla se nás spousta. Někteří jen využili jedinečné příležitosti setkat se opět po roce s přáteli a zbožně sledovat modely a jejich letové předvádění, jiní přijeli aktivně létat a pochlubit se tím, co ve svém věku ještě zvládnou. Nespornou mediální hvězdou letošního setkání byl Jenda Honěk z Havířova, který přivezl model na gumu kategorie Wakefield. Nejen že Honza snad jako jediný v republice mechanicky zvládl pohon zcela původní dřevěné vrtule elektromotorem zpřevodovaným planetovou převodovkou tak aby se otáčky dostaly tam, kam kdysi patřily – tedy do oblasti 2000 ot/min,  on navíc tento zázrak zabudoval do prapůvodního – tedy více než 50 let starého modelu. A aby ukázal, že ani moderní konstruktérský protipól mu není cizí, předvedl skvěle létající polomakety bombardéru Il 18, poháněné dvěma turbinami.

            K nejobdivovanějším modelům patřila elektromotorem poháněná polomaketa Messenger Mirka Marenčáka s takovou rezervou výkonu, že model předváděl všechny letové obraty, které kdysi byly doménou těchto dvojplošníků. Nádherně a velmi elegantně byl ing. Milošem Mikulkou letově předváděn větroň Luňák – někdejší konstrukce Radoslava Čížka, dnes se zabudovaným elektromotorem v přídi. Ve stejném termickém komínu se dělil o místo s Playbojem ostravského Franty Freie a modelem Gastove domácího Poldy Walka.

            Atmosféru setkání umocnil Lojza Nedojedlý svou klasickou péčí o účastníky tím, že zajistil nabídnutí opékaných klobás, v nabídce se objevila i káva a pivo ale především: všude vládla dobrá nálada, porozumění a chuť setkat se v příštím roce znovu. Tož dobře – vy chlapi moji ožrali. Kdybyste věděli, jak je mi s Vami dobře.

Děkujeme Lojzo, těšíme se.